Total cost for 6 servings: $ 9.37 total, or approximately $ 1.51 per serving. I am using the 6 serving breakdown, though I think with the slight changes here and there, and our appetites, this will actually be 7 or 8 servings.
I used frozen onion and peppers, since I did not have any green peppers on hand.
Cost breakdown:
Chicken, approximately 1 ¼ lbs: $ 3.75
½ stick butter: $ .42
½ bag frozen onions/peppers: $ .50
2 ribs celery: $ .40
Minced garlic (I used about 1 Tbl or so from a jar I have on hand): $ .15
28 oz can crushed tomatoes: $ 1.00
8 oz mushrooms: $ 1.66
16 oz egg noodles: $ 1.49
Note: I do not include spices when I figure out the cost, simply because I don’t have the patience to sit and figure out how many ¼ teaspoon servings are in a jar of paprika or cumin.
Looks pretty good, no? Now I’m going to tuck it into the freezer for dinner later in the week. All I will have to do is make the noodles and heat the chicken and we will be good to go!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYHPBfVADMH6MOrvWRvBF-isV53cogbsktoYnE3K_smpp5ZFGmT_kDkv4Vv-XjmMqoyFh046DZGZnSPqPdHyuA2wK1djlHvLX4b088E5ItrskdBy8q0n3FTync-k3XOv99K8vZ/s400/Chicken.jpg)
Yes, I am a messy, messy cook. Oops!
No comments:
Post a Comment